Церква-Мати вказала на місце зарозумілій Москві: У Вселенському патріархаті запропонували РПЦ подумати над тим, що вона може втратити свою автокефалію
Не встигли у Москві та Києві перевести дух від заяви високопосадовця Константинопольського патріархату про неможливість подальшого існування екзархату РПЦ в Україні, як послідувала нова, ще більш загрозлива заява потенційним розкольникам.
Вселенський патріархат може скасувати автокефальний статус Російської православної церкви, якщо вважатиме за потрібне. Про таку думку «деяких каноністів» розповів в інтерв'ю архієрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов, передають Патріоти України.
Він ще раз зазначив, що саме Вселенський патріархат «юридично» має право проголошувати автокефалію. Будь-яка церква, яка отримує автокефальний статус, визнає «першість Константинополя» і зобов'язується «звертатися до нього за порадою кожен раз, коли у них виникає якесь питання світового рівня», пояснив архієпископ.
Те ж саме, за його словами, стосується РПЦ. «Патріарший статус їй (російській церкві, - ред.) було дано в XVI столітті Вселенським патріархом Єремією ІІ, і в цьому документі чітко записано, що московському архієрею дається право називати себе патріархом при тому, що він повинен визнавати Константинопольського патріарха як свого главу» , - стверджує представник Константинополя.
Тому, на його думку, якщо сьогодні РПЦ не згодна з цим, вона повинна відмовитися від власної автокефалії. Також Іов натякнув, що, можливо, Вселенський патріархат має право в односторонньому порядку скасувати автокефальний статус РПЦ. «Деякі каноністи вважають, що, оскільки ці нові патріархати, нові автокефалії були створені Вселенським патріархатом, то в певний момент, якщо Вселенський патріархат визнає це за потрібне, він може і скасувати цей статус», - сказав Іов.
На питання, чи означає це, що Константинополь «може просто скасувати Російську церкву», він відповів: «Ми сподіваємося, що Православна церква Росії прийде до розуму і повернеться в єднання з Вселенським престолом, бо Вселенський престол не бажає рвати з нею відносин. Але якщо така ситуація буде тривати довгий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений приймати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви».