«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

У Кабміні придумали, як наповнити Пенсійний фонд: як зміниться уплата податків

З-за браку коштів у Пенсійному фонді Кабмін пропонує платити податки по-новому.

Уряд прийняв важливий законопроект "Про стабілізацію пенсійної системи", який допоможе значно наповнити Пенсійний фонд. Серед головних нововведень - українці з високими зарплатами будуть сплачувати єдиний соцвнесок (ЄСВ) зі всієї суми, а не з 55,8 тис., як зараз; керівники підприємства повинні будуть декларувати для сплати внеску щонайменше дві мінімалки (на даний момент це 7,4 тис. грн ) і ЄСВ за пільговиків збільшать, інформує UkrMedia.

Що кардинально зміниться

Зарплата керівника повинна становити не менше 7,4 тис. грн. Зараз в Україні 84 тис. начальників підприємств, які отримують мінімалку - всього 3,7 тис. грн. У всякому разі, офіційно. У Міністерстві соціальної політики впевнені: інше просто платять у конвертах. Фактично таким чином бізнес занижує податки.

Після прийняття законопроекту зарплата керівника, з якої будуть сплачувати ЄСВ, повинна становити не менше двох мінімалок, тобто 7,4 тис. грн. І ухилитися від сплати внеску з цієї суми не вдасться. А без керівника підприємство не зможе функціонувати, так як нікому буде підписувати документи.

За пільговиків доведеться платити більше. Ще одне важливе нововведення - якщо це шкідливе для здоров'я виробництво і держава гарантує працівникам "особливі" умови виходу на пенсію, за них доведеться платити більше. Для найбільш шкідливих професій (список №1) ЄСВ збільшать на 15%, для просто шкідливих (список №2) - на 7%.

Регресивна шкала ЄСВ

Зараз в Україні діє принцип - внесок сплачується із зарплати не вище 15 мінімалок (55,8 тис. грн). Тобто і з зарплати в 55,8 тис., і з зарплати в 1 млн грн ЄСВ буде стягуватися з однієї і тієї ж суми - 55,8 тис.

У Мінсоцполітики переконані, що така система несправедлива. В Україні 51 тис. працівників, середня зарплата яких становить понад 131 тис. грн. Але ЄСВ вони платять так, ніби отримують в рази менше.

Після прийняття зазначених пропозицій 22% потрібно буде сплачувати з суми зарплати не більше 25 мінімалок (93 тис. грн), на решту суми вводять регресивну шкалу. Тобто зі зростанням суми буде знижуватися ставка. Для прикладу, із зарплати в 100 тис. грн зараз платять 12,2 тис. грн ЄСВ, а після вступу в силу нових правил внесок складе 21,8 тис. грн (22% з 93 тис. грн і 20% з решти 7 тис. грн).

За борги по ЄСВ будуть карати як за несплату аліментів. Якщо затримувати виплати внеску, порушнику можуть заборонити виїзд закордон.

Чому з-за бізнесу страждають пенсіонери

Мінсоцполітики Андрій Рева на засіданні уряду заявив, що два з трьох підприємств в Україні показують офіційну середню зарплату на рівні 4 тис. грн, тобто близько мінімалки.

Цікаво, що такі гроші офіційно отримують не тільки прості працівники, але і керівники підприємств. Чиновники виявили відразу кілька схем ухилення від сплати внеску. Одна з них - оформити якогось співробітника на зарплату в мільйон гривень. Це допомагає фактично "відмити" гроші. Внесок потрібно буде заплатити всього з 55,8 тис. грн, решту суми - близько 944 тис. грн. - роздають в конвертах співробітникам. Ще одна схема - всіх оформити на одну і ту ж зарплату - мінімальну. Причому 3,7 тис. платять і низькокваліфікованим працівникам, та керівників. В результаті Пенсійний фонд недоотримує мільярди гривень.

"Проблема диференціації доходів громадян поглиблюється несправедливістю сплати ЄСВ. Наголошую, ми не виступаємо проти високих зарплат, але для боротьби з бідністю потрібен відповідний ресурс, тому проблема не у високій зарплаті, а в неадекватному сплачуванні відрахувань у Пенсійний фонд", - пояснює Рева.

У Кабінеті міністрів підрахували, якщо прийняти запропоновані норми, додатково можна зібрати близько 10 млрд грн. Ці гроші стануть у пригоді в наступному році, коли уряд планує провести черговий перерахунок пенсій.

До тих пір, поки роботодавці приховують реальні зарплати співробітників, говорити про значне підвищення пенсій не доводиться. На даний момент українці на заслуженому відпочинку в середньому отримують 2,6 тис. грн, а мінімальна пенсія знаходиться на рівні всього лише 1,4 тис. грн.

Внесок з однієї мінімальної зарплати - 819 грн. Цих грошей вистачить лише на 30% середньої пенсії. А враховуючи складну демографічну ситуацію, 10 українських пенсіонерів підтримують 12 працюючих. І якщо ці працюючі будуть отримувати гроші в конверті, в Пенсійному фонді утворюються "дірки". Крім того, українці з "сірими" зарплатами і самі не зможуть при досягненні пенсійного віку претендувати на гідні виплати.

Варто зазначити, що всі зміни та нововведення можливі, лише коли законопроект набуде чинності, а для цього необхідна підтримка Верховної Ради, а після - схвалення президента. Прийняття Кабміном означає, що документ внесуть до парламенту. Однак остаточне рішення - за народними депутатами.

Джерело

Все буде Україна