«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

У Києві використали рідкісну "отруту отруйника": син помер, батько в лікарні

В одну з лікарень Києва доправили 21-річного студента. Здоровий молодик за лічені дні знесилів, у нього почало випадати волосся, а потім він впав у кому. У підсумку — смерть. Аналогічні симптоми через 40 днів проявилися і в його батька, проте чоловіка вдалося врятувати. Як з'ясувалося, причиною цього є талій — це підтвердили дослідження у Німеччині.

Мати, яка втратила сина, розповіла OBOZREVATEL, що медики довго не могли з'ясувати причину хвороби її дитини, а поліція не поспішає розслідувати НП. В СБУ ж просто не надали значення її дзвінку.

"Якщо це набуде суспільного розголосу, є шанс, що підключаться вищі інстанції і справу нарешті будуть розслідувати. Адже можуть бути ще постраждалі", — вважає Оксана Білокінь.

Зараз у лікарні перебуває ще одна людина з подібними симптомами. Третя жертва талію?

Виписали з "покращенням"

Максим був студентом 3 курсу Національного авіаційного університету України. На канікулах і у вільний час він підробляв таксистом, працював здебільшого ночами. 15 липня хлопець зустрів матір на вокзалі, привіз додому, поспав, а ввечері йому стало погано — відчував оніміння і біль у ногах.

Батьки думали, що це вірус, викликали родинного лікаря, який дав направлення до Олександрівської лікарні (в інфекційне відділення). "Син скаржився на болі в кісточках, казав, що таке відчуття, ніби здирають шкіру", — каже Оксана.

Перебування в лікарні не допомагало і батьки відвезли хлопця на консультацію до Київської міської клінічної лікарні №12, де лікарі поставили діагноз: множинні ураження периферичних нервів (полінейропатія) токсичної генези (під питанням). Максима знову поклали в Олександрівську лікарню, але вже у відділення неврології.

Оксана каже, що в Олександрівській лікарні медики не надали значення можливому токсичному походженню недуги і лікували не причину, а наслідок. На той час пацієнт уже не відчував ніг.

Важко уявити, що переживала в цей час мати Максима. Проте жінка намагалася зрозуміти, через що тане на очах її син.

"Максим розповів, що перед тим, як зустріти мене, о другій годині ночі випив із другом чашку кави. Напій був з гіркотою, а на дні якась густа маса", — каже Оксана.

Вирішивши, що ситуація вимагає термінового розслідування, жінка, незважаючи на стрес, подзвонила в поліцію. Правоохоронці приїхали в лікарню, Оксана написала заяву.

"На цьому все закінчилося. Зі мною ніхто так і не зв'язався. Я сама дзвонила багато разів у поліцію, але ніхто не брав слухавку, а потім мені було не до того", — обурюється Оксана.

Тим часом Максиму ставало все гірше. До кінця третього тижня у хлопця почало випадати волосся, він почав марити, при цьому, каже Оксана Білокінь, болі трохи вщухли. За її словами, оскільки лікування в Олександрівській лікарні на той час добігло кінця, сина виписали "з покращенням".

Далі тиждень вдома, подальше погіршення здоров'я, потім реанімація Київської міської клінічної лікарні №5, куди потрапили через знайомих.

В цей час сім'я отримала результати експрес-аналізів волосся Максима, яке раніше надсилали до Науково-технічного центру "Віріа" (туди порадили звернутися лікарі). В організмі Максима виявили перевищення вмісту талію. Це підтвердили пізніше і результати Лабораторії Др. Редгера (офіційний представник в Україні провідного центру лабораторної діагностики в Західній Європі MDI Laboratorien GmbH — Медичного Діагностичного Інституту, м. Берлін). Дослідження проводилося у Німеччині.

Талій і його сполуки є високотоксичними. Потрапляння на шкірні покрови є небезпечним. Талій був названий "отрутою отруйника", оскільки він не має ні смаку, ні кольору, ні запаху, діє повільно і викликає широку гаму симптомів, характерних для інших захворювань і станів

Після сина зліг батько

Сім'ю Білокінь очікувало нове випробування. Через 40 днів від дня смерті сина симптоми отруєння проявилися і у його батька — Володимира (чоловік працює водієм в "Укрпошті", возить інкасаторів).

"Чоловік скаржився на загальну слабкість. Думав — застудився, але потім почалися ті самі симптоми, що спочатку були у Максима", — говорить Оксана.

Володимира відвезли до відділення токсикології Лікарні швидкої медичної допомоги, де лікували Максима. Паралельно здали волосся на аналізи, які виявили надлишок талію (за словами Оксани, рівень був нижчий, ніж у Максима). На сьогодні чоловік перебуває у стаціонарі, пересувається насилу на милицях.

Порятунок потопельників — справа рук самих потопельників

Крім того, що медики довго не могли визначити причину хвороби 21-річного хлопця, а у стаціонарах дослідження на можливе отруєння важкими металами не роблять, ще й препаратів для лікування в Україні також немає.

"Препарати ми купували за кордоном. Наприклад, ферроцин (дозволяє прискорити виведення талію з організму. — Авт.) замовляли у Москві. Ціна — 200 грн. У Німеччині антидот коштує близько 90 євро за пачку", — розповіла Оксана Білокінь.

"Сонна" поліція

Після НП з отруєнням двох членів родини Білокінь правоохоронні органи мали б землю рити, щоб розібратися в НП. Адже не виключено, що хтось навмисно труїв людей. Принаймні Оксана в цьому абсолютно впевнена. Але правоохоронці поставилися до ситуації без особливого завзяття.

Так, після смерті Максима поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 115 ч.1 Кримінального кодексу України (умисне вбивство). Але, по-перше, батьків про це не сповістили і вони самі дізнавалися інформацію. По-друге, слідча Деснянського райуправління, якій доручили розслідування, сказала родичам Максима: мовляв, завалені справами, чекаємо на результати експертизи.

"Тоді ми найняли адвоката, який почав ворушити працівників поліції", — говорить жінка.

Також жінка зателефонувала на гарячу лінію Служби безпеки України та розповіла про отруєння її рідних талієм. На що в СБУ порадили звернутися... до найближчого райуправління поліції.

Оксани вирiшила звернутися до начальника ГУНП у Києві Андрія Крищенка, до якого їй вдалося потрапити на прийом.

"Він подзвонив при мені у слідство Деснянського РУ і доручив взяти справу на контроль", — розповіла Оксана.

Після прийому у Крищенка з жінкою зв'язалися з райуправління та розповіли, що шукають фахівців для безпечного огляду автомобіля Максима.

У справі з'явилася ртуть

До того, як опинитися в лікарні, батько Максима вирішив прибрати в салоні Lanos — авто свого сина. Раптово під килимком чоловік виявив кульки ртуті. Те, що це саме ртуть, згодом підтвердила експертиза, проведена з ініціативи батьків.

"Ми викликали поліцейських, однак ті не захотіли оглядати салон, заявивши, що це небезпечно для життя і це повинна робити спецгрупа. Вони обмежилися поверхневим оглядом авто", — говорить Оксана.

Як ртуть потрапила до салону авто, і головне — яким чином в організмі Максима і його батька виявився талій? У Оксани є свої припущення, але озвучувати їх поки ми не можемо — таємниця слідства. Втім, чи займається поліція розслідуванням? Жінка вважає, що ні. "Слідчий мені постійно говорить про необхідність якихось погоджень", — каже жінка.

Оксана вважає, що поки поліція "спить", той, хто отруїв її рідних, може продовжити свою "роботу".

Важко діагностувати

Головний токсиколог міського департаменту охорони здоров'я КМДА, кандидат медичних наук, доцент Сергій Недашківський підтвердив OBOZREVATEL трагедію з Максимом Білоконем.

"У його випадку було зареєстроване перевищення талію по біосередовищах. Молодик надійшов до нас (до лікарні швидкої допомоги. — Авт.) у вкрай важкому стані через місяць після захворювання. В тій ситуації мало що можна було зробити", — розповів він.

Експерт зазначив, що останнім часом у Києві не було випадків, які б регламентували перебування пацієнтів у стаціонарі при отруєнні талієм. Водночас експерт визнав, що є велика проблема з ідентифікацією подібних елементів — це пов'язане з дорожнечею спеціалізованого обладнання.

"Не хочуть вкладати в апаратуру, яка може використовуватися не на потоці. Апаратура дорога і треба навчати персонал", — розповів він.

Проти пацієнта грає і час. Результатів аналізів треба чекати два тижні (дослідження проводять за кордоном).

"Весь цей час чоловік перебуває в невіданні, і незрозуміло, чи проводити антидотну терапію чи ні", — розповів Недашківський.

Проблема і в тому, що в Україні не виробляються необхідні антидоти. "Але це не означає, що допомога пацієнтам не роблять. Головне, щоб постраждалого доправили на ранніх стадіях", — каже токсиколог.

Чи є ще постраждалі?

В одній палаті з Володимиром Білоконем перебуває його друг і колега по роботі Руслан. Чоловік був на поминках Максима і потрапив до лікарні через тиждень після Володимира. За словами Оксани, у чоловіка схожі симптоми. "Аналізи відправлені в лабораторію, чекаємо на результати", — сказала вона.

ОТРУЄННЯ ШКОЛЯРІВ У КИЄВІ. ВИРОК — РОЗСТРІЛ

У 1987 році Київ приголомшила трагедія. Декілька учнів і працівників школи № 16 потрапили до лікарні. Двоє дітей і двоє дорослих померли. Під час розслідуванні з'ясувалося, що Тамара Іванютина, шкільна посудомийниця, її батьки і сестра смертельно отруїли щонайменше 13 осіб розчином Клерічі, який отримали від знайомої з геологічного інституту. Тамара була розстріляна, батьки з сестрою були засуджені на тривалі терміни ув'язнення.

МАСОВІ ОТРУЄННЯ В РОСІЇ

У листопаді-грудні 2017 року сталося масове отруєння солями талію на Таганрозькому авіаційному науково-технічному комплексі імені Г. М. Берієва. Постраждало 29 осіб. Спочатку медики сприйняли нездужання працівників заводу як ГРВІ, остеохондроз тощо. У міській лікарні швидкої допомоги Таганрога наполягають, що першого потерпілого від отруєння талієм побачили 4 січня 2018 року, а 9 січня було отримано результати аналізів, які засвідчили великий вміст талію. Один працівник помер.

Ще один випадок масового отруєння талієм трапився навесні 2004 року.Постраждали 33 солдати в/ч 40859, що обслуговували військовий аеродром у селі Возжаївка Білогірського району Амурської області. Талій зберігався на занедбаних складах на території частини.

Все буде Україна