Україна вводить абонплату на тепло: коли запрацює і скільки заплатимо
Абонплату вимагає МВФ і чекають в НКРЕКП
Методика розрахунку абонентської плати на тепло вже розроблена і діє. Ось тільки ніхто не зобов'язував підприємства в обов'язковому порядку переходити на два тарифи.
З одного боку, для теплокомуненерго це шанс збирати гроші зі споживачів круглий рік, значить, буде можливість проводити ремонтні роботи, виплачувати зарплати і готуватися до опалювального сезону. Але з іншого - методика настільки заплутана, що таку можливість багато просто ігнорують.
"Методика на даний момент розроблена, але в силу її складності не всі підприємства можуть нею скористатися. Ми зараз працюємо над удосконаленням і спрощенням цієї методики. Крім того, необхідно клопотання місцевої влади про необхідність встановлення в їх населеного пункті двоставкових тарифів", - пояснила OBOZREVATEL глава Нацкомісії в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Оксана Кривенко.
Правила прописані таким чином, що тільки після того, як підприємство виявить таке бажання, отримає підтримку місцевої влади, їм можуть дозволити ввести другий тариф. Однак, такі правила не до кінця узгоджуються з рекомендаціями МВФ. Українська влада ще в минулому році пообіцяли ввести абонплату і на газ, і на опалення.
"Ми використаємо тарифи на доставку газу і опалення на основі потужності, що дозволить перенести певну частину вартості на літні місяці", - йдеться в меморандумі, який підписали прем'єр і президент. Якщо абонентську плату дійсно введуть, платити за опалення доведеться цілий рік.
Як порахують абонплату на тепло
Українці платитимуть більше з абонплатою не будуть. У всякому разі, якщо підприємства при введенні другого тарифу будуть дотримуватися вже прийняті постанови НКРЕКП.
"При формуванні двоставкового тарифу визначаються планована повна собівартість, витрати на покриття втрат підприємств і планований прибуток від ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії відповідно до вимог цього Порядку та здійснюється їх розподіл на умовно-змінну та умовно-постійну частини", - йдеться в постанові НКРЕКП №377.
Постачальники тепла повинні розрахувати ціни таким чином, щоб сума, яку за рік українці платять з двома тарифами, не відрізнялася від тієї, що платять за одним тарифом. Тобто взимку витрати на опалення повинні скоротитися.
Розмір абонентської плати залежить від економіки конкретного підприємства, витрат на енергоресурси, утримання інфраструктури, зарплат і так далі. Наприклад, у Вінниці, де вже прийняли рішення ввести абонентську плату на тепло, за квартиру в 50 квадратних метрів круглий рік доводиться платити близько 100 грн абонплати.
"Розрахунок умовно-постійної частини двоставкового тарифу (абонплати) на теплову енергію проводиться шляхом ділення суми умовно-постійної частини витрат, що включаються в планованої повної собівартості, витрат на покриття втрат підприємств і планованого прибутку на сумарне теплове навантаження об'єктів теплопостачання споживачів згідно з річними планами виробництва" , - йдеться в методиці.
Як правильно порахувати абонплату, відзначають в НКРЕКП, не розуміють навіть підприємства. Після того, як методику перепишуть і вдосконалять, міста почнуть поступово переходити на двоставкові тарифи, а прості українці - платити за тепло цілий рік. Однак, швидше за все, в цьому році ситуація не зміниться.