«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Україна заборгувала більше 2 трлн гривень: нас чекає дефолт чи врятуємось?

Україна в найближчі 4 роки повинна повернути міжнародним партнерам $ 27 млрд боргу. Сукупний державний борг країни сягнув понад 2 трлн грн. Якщо цю суму поділити на кількість економічно активних українців, виявиться, що на одну людину припадає близько 79 тис. грн держборгу.

Навіщо Україна накопичує борги

Україна за рахунок кредитів поповнює свої золотовалютні резерви (ЗВР). Ці гроші потрібні для підтримки курсу долара і погашення боргів.

Деякі програми Світового банку та ЄБРР дозволяли за рахунок кредиту платити за газ, розвивати інфраструктуру. Також кредити йдуть на проведення реформ, модернізацію інфраструктури і т.д. З огляду на, що Україна витрачає валюти більше, ніж заробляє, без кредитів обійтися буде складно. Головний кредитор країни - МВФ. Вони забороняють направляти борги до бюджету країни, за їх рахунок можна поповнити виключно ЗВР. Але і це враховуючи, що за 4 роки Україна повинна погасити $ 27 млрд, вкрай важливо. Завдання Міжнародного валютного фонду не просто дати дешевий кредит, а й стимулювати уряд проводити реформи.

Це повинно витягнути країну з економічної кризи і дозволить справлятися без боргів. З кожною країною МВФ підписує програму співпраці, гроші виділяють не відразу, а невеликими траншами. Виконали рекомендації - отримали транш. Не виконали - транш відкладається до того моменту, поки зобов'язання не буде виконано. У випадку з Україною від співпраці з МВФ залежить не тільки їх транш, але і кредити Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського Союзу.

Вони виділяють гроші за умови плідної роботи з Фондом. Головна перевага таких боргів - дешевизна. Україна, з огляду на невисокий кредитний рейтинг, на світовому ринку може брати кредити під великі відсотки, а гроші МВФ коштують куди дешевше. Але і їх доводиться віддавати. Так, 1 травня Україна здійснила черговий регулярний платіж і повернула Фонду $ 80,7 млн. Але найважчим може виявитися наступний, 2019 рік.

Україна за кілька років повинна повернути десятки мільярдів доларів. Співвідношення держборгу до ВВП становить понад 70%. Цей показник вказує на те, що обслуговувати свої борги країні складно. Для такої країни, як Україна, згідно з методологією того ж МВФ, критичним вважається показник в 60%. Правда, варто відзначити, що це не найвищий показник. Ще зовсім недавно співвідношення держборгу і ВВП становило понад 80%.

Як повертати кредити

Щоб погасити старі кредити, потрібно взяти нові. "Чи можемо ми самостійно керувати таким боргом без зовнішньої підтримки? Ще поки ні. Буде швидше зростати економіка - зможемо мати більше можливостей. Але нам все ж потрібна зовнішня підтримка", - заявив кілька днів тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман. У такій ситуації співпраця з МВФ критично важлива для країни.

За оцінками економіста Єгора Кіяна, значні проблеми, якщо програма співпраці припиниться, можуть виникнути в України вже в наступному році. Щоб утримувати курс гривні, Національний банк виходить на валютний ринок і витрачає ЗВР. Якщо наступного траншу від МВФ не буде, тільки ця новина може спровокувати підвищений попит на валюту.

Як наслідок, гривня буде падати, а ЗВР може не вистачити на те, щоб обслуговувати борги і утримувати нацвалюту. До слова, на даний момент резерви України досягають більше $ 18 млрд. Цих коштів буде достатньо, щоб без МВФ утримувати стабільну ситуацію в 2018 році. У Кабінеті міністрів OBOZREVATEL.UA заявили, що дефолт України не загрожує ні з МВФ, ні без нього. Правда, новий кредит всього лише відстрочить існуючу проблему.

Щоб впоратися зі своїми боргами, потрібно прискорити зростання ВВП. Крім того, замість кредитів поповнювати валютний баланс країни повинні зовнішні інвестиції та високі доходи від експорту. Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко впевнений, що врятувати ситуацію можуть структурні реформи, боротьба з корупцією і поліпшення бізнес-клімату. А до цього моменту доведеться домовлятися з МВФ.

"Але в наступному році нам необхідно буде повернути $3,8 млрд, а ще через рік вже $ 8 мільярдів. Тобто, через рік істотно зросте навантаження на курс. Тому від поточного моменту протягом чотирьох років ми повинні будемо повернути в цілому вже $20 мільярдів . А з огляду на нинішні резерви, це неможливо. Тому виникає необхідність продовження співпраці з МВФ", - пояснив Устенко.

Все буде Україна