«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Українцям загрожує смертельна інфекція: як захиститися

В Україні якраз в розпалі сезон пікніків і відпочинку на природі, а разом з ним на піку і сезон активності кліщів.

Експерти стверджують, що в цьому році смертельну загрозу несе кожен п'ятий "кровопивця" - 20% кліщів, згідно з результатами лабораторних досліджень, є носієм бактерій, що провокують розвиток хвороби Лайма (або бореліозу).

Чим небезпечний бореліоз?

"Сподіватися на "пощастить" не варто, - каже сімейний лікар Наталія Деменко. - Щоб не заразитися небезпечним захворюванням, потрібно дотримуватися запобіжних заходів, якими, на жаль, багато хто нехтує. Як, принципі, і подальшим контролем власного здоров'я, якщо контакт до кліщем таки стався".

За словами лікаря, більшість інфікованих борреліями (збудниками хвороби Лайма бактеріями) пацієнтів звертаються до лікаря надто пізно, коли захворювання набуло хронічної форми і набагато складніше піддається лікуванню. "Хвороба Лайма проявляється не відразу - інкубаційний період досягає місяця, а потім виявляється як звичайна застуда (з ломотою в тілі, температурою, головним болем і ін.).

Розпізнати її можна тільки по кільцеподібному почервонінню навколо місця укусу, яке іноді переміщується. На ці симптоми пацієнти часто не звертають уваги. І вже через 4-6 місяців невилікуваний бореліоз може прийняти хронічну форму і буде нагадувати про себе все життя", - розповіла лікар. При цьому, симптоми його часто нагадують інші захворювання, які, здавалося б, зовсім не мають відношення до укусу "вампіра".

Зокрема, це ослаблена імунна система, еритеми на тілі, головний біль, хвороби серця (частіше - аритмії), артрит, порушення пам'яті, а також погіршення зору і слуху. Тому лікарям не завжди вдається відразу знайти справжню причину хвороби. "Крім перерахованого вище, хвороба Лайма може також привести до паралічу всього тіла і смерті", - додала Деменко.

Як захиститися від кліщів?

Вакцин від хвороби Лайма немає, тому єдиним засобом профілактики захворювання є захист від кліщів. Отже, до головних заповідей захисту належить:

- Використання репелентів (найкраще вибирати засіб, що містить діетілтолуамід, оскільки його можна наносити і на відкриті ділянки шкіри (руки, шию і ін.), інші - тільки на одяг). Для тварин краще використовувати відразу кілька форм захисних засобів, наприклад, присипка і нашийник, або спрей і нашийник.

- Одяг з тугими манжетами, який максимально покриває тіло (штани, кофта з довгим рукавом і т.д.). Краще вибиратися світлий однотонний лук - на ньому добре видно "прибульців";

- Регулярний само- або взаємоогляд під час прогулянки або відпочинку на природі (кожні півгодини);

- Повний огляд тіла і прання одягу при високих температурах по поверненню додому;

- Ретельний огляд тварин під час і після прогулянок. Бажано - вичісування густим гребінцем після прогулянки.

Що робити, якщо кліщ вкусив?

Лікарі не рекомендують витягувати кліща самостійно. Краще відправитися в травмпункт. Однак якщо немає такої можливості, видалити кривдника таки доведеться власноруч. При видаленні "вампіра" потрібно бути обережним.

По-перше, його потрібно витягти цілком, інакше головка, що заливається в шкірі, може стати причиною запалення.
По-друге, на кліща не можна натискати, оскільки він виприсне випиту кров назад в ранку і, відповідно, якщо він інфікований, кількість переданих вам бактерій збільшиться. Щоб не спровокувати ускладнення, видаляйте кліща, акуратно зачепивши його в області головки (ручкою Лассо, ниткою, пінцетом і ін.), і повільно викручуйте проти годинникової стрілки, поки кровопивця вийде.

Після вилучення варто помістити кривдника в скляну банку і відвезти в лабораторію на аналіз - там вам протягом доби точно скажуть, чи є він носієм боррелій. Якщо ж упевнитися, що кліщ не заражений, не вийшло, зверніться до інфекціоніста.

Лікар вас огляне, поставить на облік (оскільки ви перебуваєте в групі ризику) і направить на аналіз крові на антитіла на бореліоз А і М (здаються через 2 тижні після укусу, інакше результат може бути недостовірним). У разі позитивного результату інфекціоніст призначає необхідний курс антибіотикотерапії і, в разі потреби, симптоматичні ліки.

Джерело

Все буде Україна