«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

В Україні кардинально урізали субсидії: скоротили норми і заборонили машини

Мільйони українців більше не зможуть претендувати на комунальні знижки. Кабінет міністрів прийняв рішення провести масштабну перевірку і більше не давати знижки тим, у кого є відносно нова машина, велика квартира або будинок. Крім того, уряд скоротив норми споживання, і тепер тим, хто залишиться з субсидією, доведеться або економити, або платити більше.

За новими нормативами

В минулому опалювальному сезоні субсидія покривала 5 кубометрів газу на опалення одного квадратного метра житла. З 1 травня норматив скорочують до 4,5 кубометрів. Наприклад, якщо раніше на опалення квартири площею 60 квадратів компенсували 300 кубів, то в наступному опалювальному сезоні доведеться витрачати не більш 270 кубометрів. Якщо не почати заощадити, то за "зайві" 30 кубометрів доведеться платити без знижки. За діючим тарифом це близько 207 грн.

Пропорційно скоротили і норматив електроенергії, яку виділяють на опалення. До слова, джерело "Обозревателя" в уряді ще кілька тижнів тому повідомляло про можливе скорочення норми, однак остаточне рішення прийняли тільки на днях.

Зниження соціальних нормативів передбачено в меморандумі з МВФ, на такому рішенні також наполягають і інші міжнародні партнери України. Так, в минулому році під час відкритої дискусії заступник директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Марина Петров заявила, що умови для субсидіантов в Україні занадто шикарні для такої бідної країни. У приклад Петров привела Молдову, де субсидія надається на опалення не всього будинку, а, наприклад, однієї кімнати. Тому бідні сім'ї, які оформили субсидії, на зиму закривають весь будинок і переїжджають в одну опалювальну кімнату.

Експерт у сфері енергоефективності Анна Акерманн пояснює: більшість багатоповерхівок дійсно використовує менше тепла, ніж це передбачено старими нормативами. Так, приблизно 80% будинків після установки лічильника стали платити за опалення в середньому на 25-30% менше. Але справа не тільки в завищених нормативах. Українці в будинках з лічильниками розуміють, що чим більше вони "спалюють", тим більше доведеться заплатити. Тому, якщо платити по реальному споживанню виникає стимул заощаджувати енергоресурси.

Сюрприз для безробітних і нові правила

В Україні кількість офіційно безробітних коливається в межах 350 тис. чоловік. При цьому з 26 млн економічно активного населення працює всього 16 млн чоловік. Після нововведень претендувати на субсидії зможуть тільки ті безробітні, які зареєструвалися в Службі зайнятості. Іншим автоматично зарахують дохід в розмірі 5286 грн (три прожиткові мінімуми). І при такому доході на одного члена сім'ї субсидія не призначається.

Ще одне важливе рішення - при призначенні субсидії будуть враховувати і майновий стан сім'ї. Є машина або велика квартира - немає субсидії. Кабінет міністрів вперше після подорожчання комунальних послуг ухвалив таке рішення. Так, знижку заберуть у всіх сімей, які володіють автомобілем не старше п'яти років, квартирою площею від 120 квадратних метрів і будинком площею від 200 квадратних метрів. Таким сім'ям доведеться самим і за повною вартістю оплачувати комунальні послуги.

Крім того, тепер субсидіантам доведеться вказувати і дохід від здачі нерухомості в оренду. "У містах-мільйонниках нерідкими стали випадки здачі квартир в оренду з своєрідним бонусом - оформленою субсидією на комунальні послуги. При цьому власники житла не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші", - пояснюють на сайті Кабміну.

Про необхідність враховувати при призначенні субсидій майновий стан в Україні говорять уже кілька років. Як уже писав "Обозреватель", при діючій системі практично неможливо виявити, наприклад, тіньовий дохід від здачі квартири в оренду. Для прикладу, якщо у власності родини знаходяться три квартири, але при цьому вона офіційно живе на мінімалку, така сім'я за старою системою могла оформити субсидію за місцем свого проживання, а дві вільні квартири здавати в оренду.

Паралельно з посиленням самої програми в уряді також планують посилити контроль. Днями Міністерство фінансів презентував законопроект, який передбачає трьохетапну перевірку всіх субсідіантов. Причому перевіряти будуть і через три роки після того, як знижку скасують. У той же час Міністерство соціальної політики пропонує дозволити соціальним інспекторам ходити по квартирах пільговиків і ініціювати аудит матеріального становища. В результаті всіх нововведень уряду, згідно з оцінками експертів, два мільйони сімей втратять знижки на комунальні послуги вже з 1 травня 2018-го, коли нововведення вступають в силу.

Після субсидії монетизують. Гроші можна буде отримати вже з наступного опалювального сезону.

Все буде Україна