«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

В Україні радикально змінять правила паркування: що потрібно знати

Порушників ПДР каратимуть ще жорсткіше - до кінця вересня в Україні зміняться правила паркування.

Очікується, що такі нововведення покращать плачевну ситуацію на дорогах. До чого готуватися - з'ясовував OBOZREVATEL.

Машини на кожному кроці
Неправильне паркування - одна з основних проблем сучасних українських міст. Користуючись прогалинами у законодавстві, водії паркують свої авто в недозволених місцях - на тротуарах, під дорожніми знаками або поблизу пішохідних переходів. Подібні ситуації створюють серйозний дискомфорт для місцевих жителів.

Але звинувачувати в усіх бідах водіїв не варто. Часто в житлових районах немає місця для паркування. Водії ж скаржаться: "Машину поставити просто нема де".

"Багато українських міст спроектовані ще за часів СРСР, коли не було такої кількості автомобілів. З парковками велика проблема. З досвіду можу сказати, зараз багато паркінгів будують в Одесі і Харкові. У менших обласних центрах - ситуація сумніша і ставити машини нема де. Але тут потрібно розрізняти "автобидло" і тих, хто просто не може залишити свою машину на кілька годин ", - сказав у коментарі OBOZREVATEL далекобійник Олексій Онищенко.

Непроста ситуація з паркінгами в Україні дісталася і Верховної Ради. Так, у грудні 2017 року народні депутати прийняли закон, який передбачає зміни правил.

"Колосального дискомфорту жителям українських міст завдають регулярні випадки зухвалого порушення правил зупинки і стоянки транспортних засобів, коли автомобіль залишають просто на проїжджій частині, іноді у другій або третій смузі руху. Такі "горе-порушники" іноді не просто штучно створюють затори, а можуть повністю заблокувати рух трамваїв, тролейбусів і аварійного транспорту", - аргументували необхідність закону в пояснювальній записці народні депутати.

Що зміниться
Серед основних нововведень - збільшення штрафів.

За несплату паркувального місця доведеться заплатити не менше 100 грн. За неправильне паркування штрафи зростуть ще більше. Так, у разі порушення правил паркування автомобіля доведеться заплатити від 255 до 1700 грн.
Крім того, закон дозволяє евакуювати автомобіль відразу в декількох ситуаціях.

"Якщо авто поставлене на проїжджій частині у два і більше рядів; заважає руху інших транспортних засобів або пішоходів; розташоване на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту; розташоване на велодоріжці; перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту в разі введення надзвичайного стану або в разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації; порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що блокує проїзд двома або більше смугами руху", - вказано у законі.

Просто на місці заплатити за адміністративне порушення не вийде. Муніципальні інспектори не мають права брати готівку. Крім того, вводиться система заочного штрафування - на підставі фото- і відеофіксації. Сповіщення надходитимуть у вигляді СМС-повідомлень, або квитанцій на лобовому склі.

Функція фіксатора правопорушення перейде від поліцейського до інспектора на парковці. Йому буде достатньо сфотографувати авто з прив'язкою до місця його перебування і відправити дані до єдиного реєстру.

Щоправда, чи законна така практика, поки незрозуміло.

"Чи є інспектори на парковках посадовими особами? У законі про це нічого не сказано. Навіть якщо їх і прирівняють до працівників поліції, у нас діє стаття 19 Конституції України, де сказано, що державні органи зобов'язані діяти в рамках законів. У нашому випадку правоохоронці зобов'язані провести фіксацію порушення, але на даний момент поліцейський має використовувати прилади, які знаходяться на балансі його підрозділу. До того ж вони повинні пройти експертизу метрології. Наскільки я знаю, в поліції таких камер і фотоапаратів практично немає", - сказав OBOZREVATEL юрист Володимир Луньов.

Ще одна проблема - поліції буде складно визначити, хто поставив автомобіль, порушивши закон.

"Водій після отримання штрафу прийде до суду. Там він може сміливо сказати, що він не був за кермом на момент паркування і не є винним. Крім того, він може послатися на Конституцію і відмовитися свідчити проти своїх близьких. Таким чином у суду не буде реального приводу оштрафувати людину. Справа розвалиться", - пояснив Луньов.

Варто зазначити, закон офіційно набуде чинності вже 27 вересня 2018 року.

Все буде Україна