«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Залягти на дно в московській лікарні: нащо це втікачу-симулянтові Януковичу

Є така «тема» в українській адвокатській практиці: почати тяжко «хворіти» у ключовий період розгляду справи, тягнучи час і намагаючись піти від покарання. Віктор Федорович Янукович 19 листопада мав виступити з останнім словом в Оболонському райсуді Києва, де відбулося чергове засідання в його справі. Але екс-президент-утікач вирішив «залягти на больнічку».


Напередодні суду в російських ЗМІ з’явилася інформація про те, що Януковича «у знерухомленому стані з підозрою на травми хребта й коліна» ушпиталили в НДІ ім. Скліфософського в Москві. Перевірити цю інформацію ми не можемо, проте є всі підстави вважати «травму» відвертою симуляцією.

Варто зазначити, що «травму» Янукович отримав досить вчасно. До виборів президента України лишилося ще чотири місяці, ще не всі темники Кремля були в суді озвучені. Є час для продовження інформаційного шоу в судовій залі.

Я неодноразово писав, що тактика адвокатів Януковича у процесі над ним полягає у штучному затягуванні розгляду справи, навмисній політизації доказів і свідчень, використанні суду для здійснення інформаційних диверсій проти України тощо.

Адвокати Януковича давно перетнули межу між захистом свого клієнта та порушенням адвокатської етики, і їхня поведінка мала би бути предметом розгляду кваліфікаційних органів адвокатури та підставою для відкликання ліцензій. Проте в нас на це ніхто не зважає.

Під час засідання 19 листопада, адвокати Януковича також намагалися, користуючись «знерухомленням» свого підзахисного, перевести фокус уваги на «нових свідків» захисту. Вони запропонували заслухати колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького.

Цікаво, що пан Ставицький давно хотів би отримати медійну трибуну для того, щоб легітимізувати себе у вигляді «політичного дисидента», а не злочинця.

Річ у тому, що в Ізраїлі, де мешкає Ставицький під іменем Натана Розенберга, йде розгляд справи про законність отримання ним громадянства цієї країни.

Як стверджують джерела в місцевих ЗМІ, екс-міністр надав недостовірну інформацію про себе. Окрім того, українська ГПУ має до нього багато запитань і вимагає екстрадиції колишнього чиновника.

Ставицький неодноразово намагався грати з вітчизняної фемідою, погоджуючись, а потім відкидаючи угоду зі слідством. Вів вів перемовини із провідними кандидатами в президенти України щодо «закриття справ» проти нього.

Тепер Ставицький вочевидь знайшов підтримку й у Москві. Адвокати Януковича викликають його дати свідчення.

Але Ставицький нічого нового не додасть до справи. Мова йде про державну зраду колишнього президента (у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 – державна зрада, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 – пособництво в умисних діях, вчинених із метою зміни меж території та державного кордону України, та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 – посібництво у веденні агресивної війни – Кримінального кодексу України), а не про корупцію.

Про корупцію колишній міністр може розповісти окремо, як підозрюваний у кримінальному провадженні за фактами вчинення злочинів за статтями «привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах», а також «легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом».

19 листопада суддя Владислав Девятко, який веде справу Януковича, вкотре звернувся до втікачевих адвокатів: «Не перетворюйте цей кримінальний процес на цирк. Ви професійні адвокати, а не фокусники. Не витягуйте кроликів із капелюхів. У нас стадія останнього слова. Закінчилися допити свідків і дослідження матеріалів справи. Тому суд відмовляє в допиті свідка Ставицького».

«Щодо оголошення перерви задля забезпечення права на захист Януковича. – зазначив Девятко. – Цьому судові неважливе правосуддя заради правосуддя. Правосуддя повинно відбуватися лише заради справедливості. Законність, обґрунтованість і справедливість вироку вимагає, щоб суд надав можливість виступити з останнім словом. Суд задовольняє клопотання захисту в цій частині надати час для видужання обвинуваченого та надає можливість виступити Януковичеві з останнім словом.

«Щодо неможливості обвинуваченого підвестися з лікарняного ліжка, суд повідомляє учасникам процесу, що Оболонський суд неодноразово дозволяв учасникам інших процесів виступати з лікарняного ліжка. Якщо обвинувачений Янукович не зможе вилікуватися до визначеної дати наступного судового засідання, то суд не вважатиме це проявом неповаги до суду, якщо Янукович виступить з останнім словом сидячи чи лежачи на лікарняному ліжку, якщо здоров’я не дозволить йому перед судом стояти», – наголосив суддя.

Оболонський районний суд оголосив перерву до 5 грудня 2018 року.

Заліг «на больничку» Янукович для того, щоб дочекатися активної фази виборчої кампанії 2019 року в Україні. Для його кураторів у Кремлі важливо викориcтати знакову для українського суспільства судову справу із трьох причин.

По-перше, для ілюстрації безпорадності та неефективності держави взагалі – постмайданна Україна нездатна покарати навіть відвертого зрадника. В українському суді українська ж влада не може довести простий злочин колишнього президента. Це вирок усій системі. І якщо найближчим часом вироку не буде, то ми самі це підтвердимо й без російського втручання.

По-друге, для підігрування проросійським кандидатам. У цьому аспекті неважливо, яке прізвище вони матимуть. Янукович та його адвокати озвучуватимуть «московський темник» про те, що розстріли на Майдані «здійснили самі майданівці»; про те, що мав місце «державний переворот», а не повстання проти злочинного режиму; про те, що ті чи інші політики або кандидати в президенти «здали Крим», «готували масові вбивства» тощо. Ми це вже чули в суді під час скайп-показів.

По-третє, куратори Януковича через зал суду передають «вітання» й колишнім соратникам екс-президента, які мають відмінні від Суркова уявлення про майбутню реінтеграцію України. Недарма у списку адвокатів Януковича в ролі свідків фігурують прізвища людей, які можуть розповісти багато «цікавого» про провідних діячів того ж «Оппозиційного блоку», БПП чи «Батьківщини». Напередодні виборів це може стати суттєвим іміджевим ударом.

Отже, тактика Януковича залягти «на больничку» є політтехнологічною, а не ходом адвокатів у змагальному судовому процесі. Тепер час працює проти України, проти нашого майбутнього.

Джерело

Все буде Україна