«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Густа жовч: Як розріджувати без ліків

Останнім часом лікарі все частіше ставлять пацієнтам діагноз ” хoлестаз “, який характеризується густою жовчю і проблемами з її виділенням. Однак діагноз цей не cмepтельний, а хвороба легко виліковна. Головне, при ній дотримуватися дієти і приймати відповідні продукти і препарати, що розріджують жовч в жовчному міхуpі, і тоді з часом холеcтаз буде повністю усунутий.

Хoлестаз – це захворювання, що характеризується застоєм жовчі через її підвищену густоту, в результаті чого жовч слабо виділяється або взагалі перестає виділятися з жовчного міхура. Розрізняють два види хoлестазу: перший виникає через порушення функціонування пeчінки, а другий – через пaтології верхніх відділів кишeчника, жовчного міхура або його проток. При наявності подібних проблем слід відразу ж звернутися до лікаря, щоб він призначив комплексне лікування застою жовчі, адже в іншому випадку це може привести до серйозних ускладнень, наприклад, остеопорозу, утворення каменів в жовчному міxурі, пeчінкової недостатності або циpозу пeчінки.

Причини загустіння жовчі

Перед тим як ми почнемо розбиратися, що розріджує жовч і як вилікувати хoлестаз, давайте з’ясуємо, які можуть бути причини розвитку подібного захворювання. Адже знаючи, що послужило причиною її загусання, легше буде повернути все в нормальний стан.

До застою жовчі може привести нераціональне харчування і велику кількість в раціоні жирних, копчених або гострих страв. Хoлестаз виникає у людей, які ведуть малорухливий спосіб життя і схильні до надмірної ваги . Загусання жовчі і її застій в жовчному міхурі може бути побічним ефектом прийому деяких лікарських препаратів .

Застій жовчі може бути викликаний порушенням роботи ендокринної системи, а також виразковою хворобою шлунка, гастритом або панкреатитом . Жовч стає занадто густою через недорозвиненість м’язів жовчного міхура . До загустіння жовчі може привести нестійкий емоційний фон людини і підвищена збудливість , через які в організмі відбувається спазм, що закупорюють жовчні протоки.

Симптоми холеcтазу

Також дуже важливо перед тим як думати, які все-таки продукти і препарати розріджують жовч, з’ясувати, а чи потрібно це, зорієнтувавшись на наявність у себе симптомів холеcтазу.

Отже, подібне захворювання характеризується такими симптомами:

відчуття дискомфорту в області правого підребер’я;
періодично буває блювота жовтувато-зеленого кольору на голодний шлунок;
виникають проблеми з горлом і шиєю, які болять, набрякають і напухають;
з’являється гіркота в роті;
в денний час може відчуватися печіння і свербіж стоп;
починаються проблеми з сечовипусканням.

Рекомендації для розрідження жовчі

Перш за все важливо запам’ятати загальні правила про те, як розріджувати жовч в жовчному міхурі . Їм потрібно буде слідувати кожен день з моменту постановки діагнозу. Необхідно займатися лікувальною гімнастикою і робити дихальні вправи, які позитивно впливають на область черевного преса. Варто зайнятися бігом або плаванням.

Необхідно приймати їжу як мінімум 4-5 разів на день, причому вона обов’язково повинна бути теплою. Слід дотримуватися дробового харчування і контролювати щоденне споживання білків, жирів і вуглеводів, які повинні бути розподілені в кожному прийомі їжі. Слід виключити зі свого раціону смажену і жирну їжу, а також все гостре й солоне.

Не слід їсти надмірно гарячу або холодну їжу. Потрібно обов’язково випивати щодня по 1,5-2 літра звичайної кип’яченої води. Потрібно почати вести активний спосіб життя і намагатися менше нервувати.

Дренування жовчного міхура

Якщо ви звернулися до гастроентеролога з питанням про те, як розріджувати густу жовч, він може направити вас на процедуру дренування жовчного міхура . Така процедура дозволить поліпшити відтік жовчі і усунути механічну жовтяницю, викликану її застоєм.

Дренування може проводитися двома шляхами.

У першому випадку буде потрібно ввести в жовчний міхур трубку, яка з’єднає його з приймачем, де буде накопичуватися жовч, що дозволить контролювати процес і оцінити прохідність жовчних шляхів. У другому випадку подібною трубкою будуть з’єднані кишечник і жовчний міхур, що поліпшить працездатність органу, який стане швидше переганяти жовч. Зазвичай в подібному випадку позитивний результат буде помітний в найкоротші терміни, і через пару днів трубка виймається.

Медикаментозне лікування

Жовч можна розріджувати і за допомогою медикаментів, правда, самостійно приймати їх не варто. Потрібно спочатку звернутися до лікаря, він призначить УЗД, збере анамнез, оцінить результати аналізів, а потім призначить певні препарати, що розріджують жовч, які потрібно буде приймати в точності так, як вказано в інструкції до них.

Народні засоби, що розріджують жовч

Якщо ж пацієнт є противником традиційної медицини, він може скористатися народними засобами, які також допоможуть йому вилікуватися від холеcтазу. Насамперед потрібно буде наситити організм рідиною, щоб збільшити тиск в травній системі. Тоді половина рідини потрапить в жовчний міхур і там розбавить густоту жовчі. Для цього краще пити не просто воду, а відвар з березового листя .

Також можна приготувати спеціальний жовчогінний відвар , який буде впливати на м’язову структуру жовчного міхура, виганяючи жовч в кишечник. Такий відвар можна приготувати з кульбаби . А ось з чистотілу, буквиці лікарської та парила звичайного можна зробити відвар, який не тільки розріджує жовч, а й поліпшить її склад.

Очищення організму

Важливим пунктом в плані того, як розріджувати жовч в жовчних протоках і міхурі, є очищення організму, що дозволяє одночасно зменшити густоту жовчі і вивести з організму разом з нею шкідливі речовини, тим самим сприяючи загальному поліпшенню свого здоров’я.

Найпростіше це зробити за допомогою оливкової олії , яка посприяє відтоку жовчі і нормалізує баланс ліпопротеїнів в організмі. І все, що для цього потрібно – щодня натще приймати по одній ложці нерафінованої оливкової олії екстра класу .

Крім того, відмінно очищає організм відвар з буряка , для приготування якого потрібно: взяти очищений великий буряк, кинути його цілим в каструлю з трьома літрами води і варити його на середньому вогні до того ачсу, поки в ємності не залишиться всього літр води, після цього овоч потрібно буде натерти на дрібній тертці, додати в відвар, поварити все ще 15-20 хвилин, остудити, приймати по склянці кожні 4 години. Харчуватися в цей день тільки фруктами і овочами, більше відпочивати, прикладати до печінки грілку.

Режим харчування при холеcтазі

Немає нічого кращого з того, що розріджує жовч, ніж правильний режим харчування при холеcтазі . Для того щоб надалі забути про застій жовчі в організмі, слід забути про нечасте харчування і почати їсти, як мінімум, 4-5 разів на день, а краще робити це ще частіше.

Нехай ці порції будуть меншими, ніж зазвичай, коли ви їли рідко, але сам процес прийому їжі в ідеалі повинен відбуватися кожні 3-4 години. Причому не слід їсти бездумно, важливо виключити з раціону жирні, смажені і гострі страви, замінивши їх вареними, печеними або тушкованими стравами, приготованими на пару.

Всі ці страви повинні легко засвоюватися організмом, швидко перетравлюватися і не бути важкими для шлунка. І, головне, потрібно більше пити , причому звичайної негазованої чистої води, яка посприяє якнайшвидшому відтоку жовчі.

Що не можна їсти при густий жовчі

Перш ніж ми станемо з’ясовувати, які продукти розріджують жовч, давайте розберемося з тими продуктами, які ні в якому разі не можна їсти при холеcтазі. Як ми вже з’ясували, не можна смажену, жирну і гостру їжу , але крім цього, також не рекомендується їсти будь-які страви, які потім приведуть до виникнення тяжкості в шлунку або здуття живота.

До них відносяться:

свинина, баранина, гусятина і качатина, а також м’ясні консерви; хліб, а також борошняні та кондитерські вироби;
будь-які алкoгoльні напої;
чорна кава, але якщо без неї зовсім неможливо обійтися, можна пити в невеликих кількостях з додаванням нежирного молока або вершків;
промислові соки і напої з кислих фруктів;
будь-які види грибів;
всіляку консервацію – від овочів до салатів;
бобові продукти, редис, щавель і часник.

Продукти, що розріджують жовч в жовчному міхурі

Однак, як є продукти, які не можна їсти при холеcтазі, існують продукти, які просто необхідно їсти для того, щоб позбутися від застою густої жовчі в жовчному міхурі. До таких продуктів відносяться:

гречані та вівсяні каші, також можна їсти макарони з твердих сортів пшениці, але краще їх вживати лише як доповнення до основної страви;
пісна випічка та черствий вчорашній хліб;
індичка, курятина, ніжна телятина і яловичина;
оливкова і соняшникова олія, а також масло з плодів авокадо: потрібно їсти або в чистому вигляді, або заправляти ними різні страви;
кукурудзяні, вівсяні або житні висівки;
овочеві бульйони і овочеві супи;
фруктово-овочеві соки і суміші з дитячого харчування, серед яких найбільш корисними є суміші буряка з цитрусами, брокколі з чорносливом і цвітної капусти з брусницею;
куркума і цикорій;
буряк і страви з нього;
молоко і кисломолочні продукти з невеликим відсотком жирності.

Стіл № 5 при застої жовчі

Тепер, коли ми знаємо все про продукти, що розріджують жовч, можна приступати до складання меню на кожен день , щоб їсти тільки правильну їжу. І найкраще для цього орієнтуватися на спеціальну лікувальну дієту, іменовану “Стіл № 5” , яка підкаже, як краще снідати, обідати і вечеряти, щоб холеcтаз пройшов без сліду.

У цій дієті рекомендується робити акцент на кашах, причому варити їх можна буде як на воді, так і на молоці, щоб урізноманітнити свій раціон. Також потрібно обов’язково в обід включати тарілку теплого, нежирного супу, побільше їсти омлетів з білків яєць, приготованих на пару, не забувати включати в меню фрукти, овочі і кисломолочні продукти.

Зрідка можна буде себе побалувати мармеладом, карамеллю, медом і зефіром. В цілому ж, складаючи меню (що розріджує жовч – знати просто обов’язково), можна орієнтуватися на приклад з дієти “Стіл № 5”.

На сніданок поїсти гречаної каші, з’їсти пару сирників і запити все киселем. На ланч можна покуштувати рисової каші з тушкованою капустою і запити все кефіром. На обід краще всього підійде борщ, котлети з дозволеного м’яса, приготовані на пару, і фруктовий сік. На полуденок можна зробити за допомогою блендера пюре з солодкого яблука і моркви. На вечерю ідеально підійде запечене м’ясо, салат зі свіжих овочів, заправлений оливковою олією, і не дуже міцний чай.

Пробним періодом для впровадження в життя подібної дієти є термін в 5 днів, протягом якого можна буде спробувати харчуватися відповідно до запропонованого меню. І якщо організм добре відреагує на таке харчування, то в подальшому можна буде лікуватися подібної дієтою протягом від 5 тижнів до 2 років залежно від тяжкості холеcтазу.

Профілактика холеcтазу

Ми з’ясували що розріджує жовч. Тепер потрібно постаратися запобігти її застою в організмі. І все, що для цього потрібно, – керуватися декількома простими правилами . Намагайтеся вести активний спосіб життя і більше рухатися, виходячи на щоденні прогулянки, займаючись бігом, плаванням, танцями і будь-якими іншими видами фізкультури. Обов’язково кожен день снідайте, обідайте і вечеряйте, причому найкраще в один і той же час.

Слід стримати поїдання надмірно солодкої, гострої, солоної або жирної їжі, а також відмовитися або звести до мінімуму прийом алкoгoлю. Слід уникати переїдання, через яке може з’явитися відчуття тяжкості в шлунку, так як навіть здорової їжі потрібно їсти в міру. Потрібно постаратися не злитися без особливого приводу і тримати себе в руках, так як запальність і стреси призводять до спазмів шлунка, а потім і до застою жовчі.

За матеріалами

Все буде Україна