«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

9 небезпечних міфів про родимки і засмагу, в які вірять навіть деякі лікарі

Виявляється, з родимками, засмагою та меланомою пов’язано багато помилкових тверджень, в які більшість людей продовжують вірити. Одні починають бити тривогу, тільки коли звичайна родимка раптом починає рости і змінювати свій вигляд. Інші не видаляють новоутворення до останнього, боячись серйозно захворіти. А треті і не здогадуються, що засмагнути можна, навіть, якщо на вулиці похмуро і йде дощ.

Пропонуємо ще раз поглянути на обговорювані роками міфи про родимки, які вже давно час розвіяти в ім’я здоров’я і краси.

Міф № 9. Меланоми частіше з’являються на обличчі і руках

Помітити дивні родимки на руках і обличчі простіше. Але, за статистикою, у жінок меланоми частіше з’являються на ногах, а у чоловіків — на спині. Лікарі радять приділяти увагу родимкам на місцях зіткнення з одягом або взуттям з-за підвищеного ризику їх пошкодження.

Ймовірність виникнення меланоми підвищується з кожним сонячним опіком, особливо, якщо вони отримані в ранньому дитинстві. Враховується і генетичний фактор: якщо у найближчого родича виявили меланому, найімовірніше, вона з’явиться і у вас.

Міф № 8. Небезпеку становлять великі, темні та виступаючі родимки

Злоякісна пухлина під час зародження часто виглядає як звичайна родимка. Лікарі радять пройти огляд у онколога або дерматолога в медичній установі, якщо на вашому тілі більше 50 родимок. У групу ризику потрапляють світлошкірі, блакитноокі і руді люди, а також ті, у кого на обличчі ластовиння. Темні плями на очному яблуці, схожі на родимку, — привід терміново записатися до офтальмолога. У більшості випадків вони нешкідливі, але деякі є злоякісним ураженням очей.

Міф № 7. Видаляють тільки небезпечні родимки

Лікарі швидко видалять будь-яку родимку, якщо вона вам заважає фізично або виглядає естетично непривабливо. Наприклад, якщо ви боїтеся пошкодити її одягом або вона виглядає негарно на обличчі. Це абсолютно безпечно для здоров’я. Головне — видаляти родимку тільки в медичному закладі, де її направлять на гістологічне дослідження. Так виключається шанс випадково пропустити утворення, яке почало перетворюватися на меланому і могло дати метастази при неправильному видаленні.

Міф № 6. Вирізати родимку скальпелем — минуле століття

Сьогодні найефективнішим способом видалити родимку є скальпель. Завдяки відступу в бік шкіри і в глибину скальпель повністю видаляє утворення, перешкоджаючи поширенню можливих ракових клітин і метастаз. Саму родимку відправляють на гістологічне обстеження, щоб визначити, чи є всередині неї ракові клітини. Якщо їх знаходять, відразу починається лікування.

Коли справа стосується обличчя, вух, статевих органів або пальців, лікарі використовують мікрохвильовий метод. Спеціальний прилад пошарово випаровує родимку і формує захисну шкірочку, щоб рана зажила природним шляхом. Частина видаленого утворення відправляється на гістологічний аналіз.

Не видаляйте родимки у лікарів, які пропонують використовувати лазер, рідкий азот або інший спосіб, при якому біоматеріал не забирають для аналізу. Новоутворення здатне дати метастази, від яких людина загине через 6-8 місяців. Ви ризикуєте здоров’ям через неграмотність лікарів. Міф

№ 5. Якщо шкіра смаглява або темна, можна обійтися без сонцезахисного крему

Люди зі смаглявою і темною шкірою не перебувають у групі ризику: їхня шкіра стала результатом еволюції. Так, природа намагається захистити людину від шкідливого впливу ультрафіолету. Але, на жаль, людям ще далеко до африканських слонів, які несприйнятливі до шкідливих променів сонця завдяки щільній шкірі і особливим генам.

Тому навіть темношкірим людям потрібно користуватися сонцезахисними засобами, носити головні убори, а в деякі дні й зовсім уникати перебування на сонці. До речі, на темній шкірі складніше відрізнити здоровий рум’янець від новоутвореного сонячного опіку.

Міф № 4. Шкіра не засмагне, якщо на вулиці похмуро і дощ

Ультрафіолетові промені проникають через хмари, тому наша шкіра засмагає протягом дня, навіть якщо на вулиці ллє дощ. Але інтенсивність випромінювання змінюється в залежності від погодних умов і пори року. Сьогодні на кожному смартфоні в додатку про погоду вказаний УФ-індекс. Він підкаже, як правильно підготувати свою шкіру.

Наприклад, якщо УФ-індекс дорівнює 1 або 2, використовуйте сонцезахисний крем з фактором ризику SPF 30. Якщо показник УФ становить від 3 до 7, носіть головний убір, сонцезахисні окуляри і вибирайте вільний одяг, який сховає руки і ноги.

Якщо УФ-індекс більше 7, впродовж дня тримайтеся в тіні і нанесіть на все тіло сонцезахисний крем, а з 11:00 і до 17:00 не виходьте на вулицю. Ці правила стосуються навіть тих, у кого від народження темна і смаглява шкіра.

Міф № 3. У деяких людей просто багато родимок і веснянок з народження.

І це не привід турбуватися Існує синдром множинних диспластичних невусів, коли все тіло вкрите родимками. Будь-яка з них здатна перерости в меланому. Таким людям рекомендується проходити огляд з використанням відеодерматоскопа. Він фотографує шкіру і дозволяє відстежити появу нових родимок, а спеціальний об’єктив для флуоресцентної діагностики відрізнить патології від здорової шкіри.

Люди з веснянками теж уразливі перед УФ-променями. Такі пігментні плями не містять великої кількості клітин, що виробляють меланін, тому їх колір блідіший, ніж у родимок. Людям з веснянками рекомендуються креми із захистом від сонця більше 35 SPF. Більшість родимих плям не становлять небезпеки, але, щоб виключити ризик мутації, краще пройти обстеження у лікаря і наносити сонцезахисний крем, якщо ця ділянка шкіри відкрита.

Міф № 2. Якщо сталася травма родимки, то її треба видаляти

У такій ситуації потрібно спочатку обробити рану антисептиком, щоб уникнути зараження. Потім нанести засіб, що стимулює регенерацію тканин. А після якомога швидше записатися на огляд до онколога або дерматолога в медичному закладі. Сама травма родимки не є підставою для її видалення. Але часто внутрішні патологічні процеси призводять до змін, з-за яких вона легко травмується. Тому огляд у лікаря потрібен, щоб виключити ризик виникнення меланоми.

Міф № 1. Якщо здерти родимку, можна захворіти на рак

Немає однозначних доказів, що через травму родимка перероджується в меланому. Частіше травмована родимка, яка при обстеженні виявилася небезпечною пухлиною, спочатку зростала як меланома. У такому разі процес репарації тканини, який провокує зростання будь-яких клітин, просто прискорив розвиток меланоми.

З іншого боку, людина часто думає, що пошкодила родимку, просто побачивши кров навколо неї. Така кровотеча може бути викликано не травмою, а патологічними процесами всередині родимки. Це небезпечний симптом, при якому потрібно терміново звернутися до лікаря.

Джерело:ТУТКА

Все буде Україна