«... і що б не сталось пам'ятайте — Все буде Україна» ©

Все буде Україна

Вчені Nasa розповіли про Плутон

Першою несподіванкою, за словами астронома, стало те, що створеному його командою зонду не вдалося знайти в околицях Плутона інших супутників, крім п'яти тих, які були відкриті «Хабблом» до прибуття в систему космічного «царя підземного світу» - Харона, Нікти, Гідри , Стикса і Цербера.

Інша «космічна» особливість Плутона, яка здивувала і навіть обрадувала Стерна - то, що він виявився великим за розмірами, ніж Еріда, інший претендент на звання найбільшого об'єкта всередині пояса Койпера. Еріда довгий час вважалася лідером в цьому «забігу», проте виміри з New Horizon показали, що діаметр Плутона насправді на 34 кілометри більше, ніж у «богині розбрату».

Ученые Nasa рассказали о плутоне
Місія New Horizons: дев'ятирічний шлях до Плутона. Фотострічка
Водні гори, вуглеводневі піски і сині небеса

Як згадує астроном, перші ж знімки, передані New Horizons після прольоту, змусили щелепи наукової команди «впасти на підлогу» - такої незвичайної і різноманітною виявилася поверхню Плутона і Харона.

За словами Стерна, його команда не очікувала побачити на такій невеликій, холодної, і, як здавалося раніше, «мертвої» планеті, як Плутон, повноцінні гори висотою в три-чотири кілометри, складені не з гірських порід, а з водяного льоду.

Оточували ці гори піщані «дюни» з вуглеводнів, теж здивували вчених і розповіли їм про те, що атмосфера Плутона колись була густішою і що по його поверхні гуляли вітру, переносили ці піски з місця на місце.

Fпарати NASA виявили блакитне небо на Плутоні і сліди озер на Марсі
Коли зонд пролетів повз карликової планети і почав знімати її темну сторону, команду New Horizons очікувало «п'яте чудо» Плутона - сині небеса і оточувала силует планети яскрава серпанок, породжена тонким шаром вуглеводнів в атмосфері Плутона.

Потім, коли вчені отримали перші наукові дані, вони усвідомили, що Плутон є не «Тритоном на стероїдах», в вираженні Стерна, з відносно простим геологічним складом і пристроєм, а «другим Марсом (на стероїдах)». За словами Стерна, ні він, ні його колеги не очікували, що поверхня Плутона буде настільки різноманітною, пофарбованої в настільки різні кольори і незвичайної за своєю формою.

Унікальні знімки Плутона і Харона
Гейзери, крижані річки, розбите «серце» Плутона і замки Харона

НАСА: нові зображення Плутона приголомшують земним арктичним видом
Сьомим «дивом Плутона», хоча і з невеликим знаком мінус, стало те, що New Horizons не вдалося зафіксувати слідів гейзерів та інших форм поточної геологічної активності, яку очікував і яку сподівався побачити Стерн. Але з іншого боку, в цьому відношенні вчених дійсно здивувала рівнина Супутника - гладка низовину шириною в тисячу кілометрів, на якій немає слідів кратерів і яка сформувалася дуже недавно, близько 100 тисяч років тому.

Ця рівнина є лівою половинкою восьмий несподіванки - гігантської структури, що отримала неформальне звання «серця Плутона» і неформальне ім'я - регіон Томбо. Несподіванкою, за словами Стерна, було не її відкриття, а то, наскільки це космічне серце згуртувало і привернуло увагу людей, які зазвичай не цікавляться планетологією.

Настільки ж несподіваним і цікавим було відкриття того, що Харон влаштований набагато складніше, ніж всі місяця Нептуна і Урану, і що на його поверхні є гігантські тріщини глибиною в кілька кілометрів і довжиною в сотні кілометрів, гігантські кам'яні «замки» з ровами і інші химерні форми рельєфу.

New Horizons сфотографував лакуни водяного льоду на Плутоні
І нарешті, останньою річчю, яка сильно здивувала команду New Horizons - річки з азотного льоду, повзуть з глибин рівнини Супутника і затоплює кратери, що оточують її межі. Знаменита фотографія Стерна з «впала щелепою», як зізнається вчений, була зроблена якраз в той момент, коли він побачив ці льодові річки.

За словами вченого, ця «десятка» найближчим часом буде розширена і доповнена, так як зонд ще не завершив передачу даних, на що піде ще як мінімум десять місяців. Як сподівається Стерн, нові фотографії і дані дадуть нам ще більше причин дивуватися багатству і різноманітності вигляду Плутона і його супутників.

Все буде Україна