Відплата
«Сину, сину, сину, ангел мій»… Линула мелодія пісні, яку ніс на невидимих і теплих крилах літній вітер. Вона, немов танцюючи танго, кружляла по саду, між кущами пахучого жасмину, духмяного сіна, дозріваючої малини, підносилась у небесну синь і, не знайшовши жодної хмаринки, знову лагідно опускалась у щасливі сім’ї , сади, городи.
На одну мить вся сім’я – тато, мама, два сини і дочка (всі – студенти вищих навчальних закладів) залишили роботу, напуваючи душу цим воістину прекрасним співом, який линув із радіоприймача.
Радісна і щаслива мама підійшла до синів, один з яких оперся на граблі, а інший – на вила, котрими перекидали сіно, наче маленьких пригорнула до грудей, цілуючи то одного, то другого. Тарас і Любомир віддячували мамі тим самим. Щасливий батько з гордо піднятою головою, усміхаючись очима та устами, дивився на сльози радості, що текли по обличчі дружини.
– Тату, а ви поцілуйте мене, – підбігла Тетянка до батька. – Бачите, мама забули про мене.
– Ох ти ж моя лисичко. Не забула мама про тебе. Ти чуєш – пісня про сина.
– Діти мої, студенти мої…Ви для мене однаково всі дорогі. Вам би сьогодні відпочивати після важких екзаменів, а ви з першого дня канікул печетеся з нами на сонці, – мовила мама, прямуючи до Тетянки з розведеними для обіймів руками.
– Ні, мамо, – заперечив Тарас. – Ви нас так навчили: якщо робимо – то всі, а коли відпочиваємо – то разом.
– Все, діти, пісня закінчилася. Пора обідати. Мамцю (так Микола часто звертався до своєї дружини), накривай стіл тут, у саду, на повітрі.
За обідом велася щира й відверта розмова про екзамени. Тато з мамою почали згадувати свої студентські роки, як вони влітку їздили аж у Сибір чи в колгоспи, на збирання фруктів, щоб щоб полегшити матеріальний стан батьків, котрі з усіх сил хотіли вивчити дітей.
– Ну, діти, обід закінчився. Подякуймо Господові та й нашій мамі за обід. Годину відпочинемо, поки висохне сіно.
А поряд, через дорогу, на подвір’ї, зарослому різними бур’янами та кропивою, слова і мелодія пісні розривали душу іншим батькам. Щоб полегшити біль, що застряг у грудях незворушним каменем, мама дала волю сльозам, а батько час від часу поправляв чорні окуляри, якими прикривав закривавлені очі і синці під ними.
– Здоров був, сусіде Михайло! Чого ти одягнув чорні окуляри та ще й закурив?
– З добра, з добра, Миколо… Щасливий ти. У тебе діти – аж серце радіє. Вночі приїхали, і всі дружньо вам допомагають. Дивлюся на вашу сім’ю і заздрю. А мені і жити не хочеться. Подивися, що мій виродок зробив зі мною, і Михайло тремтячою рукою зняв окуляри.
– Так кажеш…Твій виродок?.. Пробач за відвертість, Михайле…
Микола ще якийсь час помовчав, потім неспішно перейшов дорогу, підходячи до сусіда. – Добре розмалював тебе твій синочок… а хто з нього зробив виродка? Ти, Михайле… Так, так, ти…
Михайло, який очікував співчуття і жалю, від несподіванки аж подався назад.
– Пам’ятаєш. Як ти назвав мене безсовісним і безсердечним деспотом, коли я примушував дітей полоти грядки, сапати, щодня прибирати, промітати стежки від снігу.
А пригадуєш, Михайле, як я дорікав тобі за те, що з діточками граєш у карти, та ще й на гроші, розкидаєшся вульгарними словами? А хто посилав дітей за пивом і разом з ними його випивав?
Ти бачив, щоб мої діти сиділи разом з гостями за столом? Синів від армії я не відкупляв.
Однак найбільша твоя провина в тому, що ти хотів жити без Бога. У неділю, коли люди йшли з дітьми до церкви, з вікон твоєї хати лунала на всю вулицю музика, а ти з синами різав «козла» або підкидного. Люди поверталися з церкви, а ви все ще сиділи за тим самим заняттям.
А коли твоя жінка казала, щоб ішов до хати , то ти в присутності дітей називав її відьмою, бовдуром, дундуком і сибірським валянком. А діти раділи, що мають такого захисника.
А чи пам’ятаєш ти, діти з цілої вулиці перед Зеленими святами прибирали вулицю, а ти забрав своїх додому?.. «Хай дурні роблять», – казав ти.
Слухаючи те, що говорив Микола, Михайлова дружина Марта тільки тепер усвідомила помилки у вихованні дітей. Це вона наказувала дітям закривати двері перед убогими. Вона картала дітей за те, що на вулиці ділилися цукерками з іншими дітьми. А її особиста зневага і жорстокість до чоловікової матері… Ще й дітей своїх налаштовувала проти бабусі…
Тепер сумління мучило Марту, що майже ніколи не приголубила дітей, напевно тому, що від чоловіка сама ніколи не бачила ні ласки, ні похвали, ні розради. А як хотілося тієї ласки дітям! Так, Микола має рацію. Вони зробили з дітей виродків.
Шкода, бо вода, що потекла в річці, назад ніколи не повернеться. Якщо не гнули прутика, то й гіллю не зможуть. Пише - ukrainians.today