11 лютого - Лаврентіїв день
В цей день православні віряни вшановують пам’ять преподобного Лаврентія Печерського, єпископа. На Лаврентія спостерігали за місяцем: якщо він ріс – погода цього дня простоїть всю першу половину наступного місяця; якщо ж дата випадала на новий місяць – така погода буде другу половину місяця.
Вважалося, що в цей день відьми влаштовують заломи сухої трави, заметеної снігом. У народі вірили, що такі заломи на порчі – вони робляться, щоб заподіяти господареві зло. Щоб відлякати відьом, потрібно було увіткнути по кутах поля будяк – цієї рослини нечиста сила боїться і ніколи до нього не доторкнеться.
Традиції свята
День є пісним, але вживати страви з риби дозволяється. У народі цей день вважався дуже несприятливим. Чомусь саме 11 лютого відбувалися різні дрібні неприємності. Люди говорили про підступи відьом, намагалися відлякати їх від свого житла. Крім того, 11 лютого аналізували природні явища, прикмети і говорили про майбутню погоду.
За прикметами ,якщо у цей день дівчина вип’є медовухи, то корови будуть добре доїтися.
Якщо 11 лютого жінка легко вдарить чоловіка по щоці пральною дошкою або деталлю від прядки, то він буде з нею ласкавий і ніжний, не стане зраджувати.
Народні прикмети
Дим іде коромислом – незабаром настане тепло.
Червоний місяць – чекай поривчастого вітру.
Якщо на 11 лютого випадає молодик, то погода цього дня визначить погоду на весь місяць березень.
Повний місяць – по погоді можна судити про те, якою буде погода у другій половині березня.
У день Лаврентія ліс гуде і шумить – чекайте відлиги.
На вечерю господині зазвичай випікали кулеб’яку – пиріг з капустою. Вважалося, що він принесе щастя сьогодні. Тому, намагалися єсти кулеб’яку а залишки пирога згодовували домашнім тваринам.
Що не можна робити
Не можна думати у негативному ключі.
Не йдіть на невиправдані ризики.
Не дозволяйте іншим втягувати вас у суперечки та конфліктні ситуації.