22 квітня — мученика Вадима Персидського
Сьогодні за церковним календарем – День вшанування пам’яті святого Вадима Перського. Вадим Перський відомий тим, що будучи з багатої сім’ї, роздав майже увесь свій спадок жебраком, а на решту грошей побудував храм, де оселився разом зі своїми учнями.
Преподобний мученик прийняв смерть від християнина, якого змусили зректися віри і на доказ своєї вірності язичництва вбити Вадима Перського.
Віряни 22 квітня шанують пам’ять преподобного Євпсихія. Цей день в народі також відомий як День Вадима-ключника.
Люди вірили, що джерельна вода в цей весняний день володіє магічними властивостями, зокрема, вона здатна вилікувати будь-які хвороби, навіть хронічні. З раннього ранку необхідно було відправитися до джерела. Чим раніше людина прийде до криниці, тим краще для неї. Незаймана вода володіє ще більш дивовижними здібностями, вона може створити диво.
Ким був святий Вадим Перський?
У православ’ї в цей день шанують преподобномученика Вадима, який народився в IV столітті в Персії. З юних років він увірував у Христа, залишив знатних і багатих батьків, покинув рідну домівку і оселився в обителі за містом. Незабаром він був висвячений на пресвітери. На якийсь час Вадим пішов на пустельну гору, де молився в повній самоті і був удостоєний бачити Славу Божу. Після чого повернувся в монастир, де проповідував і вчив до самої смерті.
За життя святого в Персії правив цар Шапур (309-379), який жорстоко переслідував християн. Від його гонінь постраждало понад 270 віруючих, в тому числі і преподобномученик Вадим. Святого разом з сімома учнями затримали і ув’язнили. Протягом чотирьох місяців їх жорстоко катували, намагаючись змусити відректися від віри. Чоловіки стоїчно витримали всі муки.
Інший християнин на ім’я Нірсан, не витримавши випробувань, та відрікся від Христа. Шапур наказав Нірсану власноруч відрубав голову пресвітеру Вадиму, за що пообіцяв прощення і нагороду, і той погодився. З першого удару він не зміг відрубати голову святому і нещасний перетерпів нові муки, поки кат нарешті не відрубав йому голову. Згідно з житієм, Нірсану заплатили обіцяне, але радості йому це не принесло. Незабаром він наклав на себе руки.
Ще в цей день шанують мученика Євпсихія Кесарійського (Каппадокійського), який отримав християнське виховання від своїх знатних і благочестивих батьків. При правлінні Юліана Відступника (361-363) святий вступив в християнський шлюб. Під час шлюбного торжества язичники в його місті влаштували жертвопринесення богині Фортуні. Євпсихій, дізнавшись про це, зібрав народ і зруйнував язичницький храм. Розуміючи, що за цей вчинок його неодмінно покарають, він роздав своє майно бідним і приготувався до мученицького подвигу.
Імператор Юліан, почувши про те, що сталося, обрушив свій гнів не тільки на Євпсихія, а й на інших жителів міста. Одних він стратив, інших відправив у вигнання, у церков відняв майно, а все християнське духовенство відправив на військову службу. Місто позбавили назви Кесарія (тобто Царствене) і повернули колишню назву Маза, а жителів обклали важкою даниною. Юліан погрожував повністю знищити місто, якщо мешканці не зведуть новий язичницький храм, а також наказав будь-якими способами змусити Євпсихія принести жертву ідолам. Святий мученик мужньо витримав усі муки і в 362 році був усічений мечем.
22 квітня – традиції, звичаї та обряди
За звичаєм, на свято люди ходили до ключів, чистили їх і примовляли: «Підземна водиця, відмикаємо тобі шляхи весняні». Після цього з джерел брали воду, вмивалися нею і пили її. У народі вважалося, що це зміцнить здоров’я.
З давніх часів 22 квітня проводиться обряд ворожіння на хвору людину з джерела. Для цього потрібно піти до води, ні з ким не розмовляти по дорозі, помолитися на чотири сторони і запитати у води, видужає той, кого загадав. Якщо вода залишиться гладкою і чистою, значить, людина оговтається від хвороби, і на неї чекає довге життя. Якщо вода почне булькати або вирувати – варто приготуватися до найгіршого.
Варто відзначити, що до цього часу на луках з’являється свіжа трава. На Вадима Ключника починають виганяти на них худобу. Ще селяни перевіряють землю на полях, чи готова вона до початку орного сезону. Беруть грудку грунту, трохи здавлюють, а потім кидають униз. Якщо вона розсипається, то земля готова до роботи. Якщо вона волога, значить потрібно почекати.
Народні прикмети на 22 квітня
- Якщо погода до цього дня не встановилась, то літо буде сухе.
- Якщо в гніздах яєць менше ніж зазвичай, буде рік неврожайним.
- Якщо схід сонця з білявими відблисками, то найближчими днями дощу не буде.
- Кульбаба зацвіла – настала справжня весна.
- Вітер і туман – до врожайного року.
- Багато соку у берези – до прохолодного і дощового літа.
Тлумачення снів з 21 на 22 квітня
Сон з 21 на 22 квітня збудеться через 40 днів. Важливо і те, що вам приснилося:
- їжак – до сварок;
- черемха – до інтимної зустрічі;
- квасити капусту – до смутку і печалі;
- відтирати пляму – до сорому і ганьби;
- натирати себе маззю – до недовгої хвороби;
- надягати маску – до знайомства з брехливою людиною;
- вирізати фігури з паперу – до звістки здалеку;
- масло збивати – до грошей або до отримання спадщини;
- жбурляти м’яч об стінку власного будинку – на вас донесуть;
- стукати в бубон – будете засмучуватися.
Сновидіння, що приснилося удень 22 квітня, виповниться через п’ять років і вже нічого означати не буде.
Заборони: Що можна робити 22 квітня
- Слухайте свій власний голос та інтуїцію. Не поспішайте з висновками і рішеннями. Це саме той період, коли варто декілька разів відміряти, а лише потім – відрізати.
- Ідеальний день для самоаналізу та медитації. Надихайтеся природою для створення гарного настрою.
Заборони: Чого не можна робити 22 квітня
- Цього дня варто уникати будь-яких хірургічних втручань, а також перенесіть пломбування зубів на інший день, адже результат може бути невдалим.
- Не можна нікому заздрити. Якщо ви наврочите людині, то все вернеться до вас бумерангом.