День Святого Миколая: які традиції, історія та що варто дарувати дітям
Ким був Святий Миколай і чому зараз його так шанують у всьому світі – з’ясував “Український інтерес”.
Святий Миколай – чудотворець із Патара Важко уявити, але Святий Миколай був реальною історичною постаттю. Цьому існує чимало свідчень: згадки про нього є у переказах Святого Андрія Критського та монаха-студита Івана з Константинополя. Це справді один із ранніх святих, підтверджує доктор богословських наук Дмитро Степовик. Святий Миколай народився у III столітті нашої ери – 270 – 275 роках.
Місце його народження – місто Патар, що у східній частині сучасної Туреччини. Сім’я Миколая була однією з найзаможніших у місті. Ще з діда-прадіда його рідні прийняли християнство. Втім сповідували його таємно від язичницької влади, яка переслідувала вірян. Миколай був єдиною дитиною у сім’ї, тож жив у добробуті та турботі. Втім, батьки Миколая померли дуже рано, і хлопчика став виховувати його рідний дядько – єпископ міста Мири Лікійські.
Вже там Миколай вирішив присвятити своє життя служінню Богу та прийняв чернечий постриг. Після смерті дядька-єпископа Миколай став його наступником. Саме за місцем проживання Святого його і називають Миколаєм Чудотворцем Мирлікійських. На початку IV століття імператори Діоклеціан та Максиміліан почали гоніння християн.
Проте Миколай не відмовився від своєї віри, за що потрапив у в’язницю. Його звільнив у 313 році імператор Костянтин Великий, який поблажливо ставився до християн. Після цього Миколай повернувся до своєї пастви. Помер Миколай 19 грудня (за Григоріанським календарем – 6 грудня) у період між 343-м і 352-м роками. Його поховали у Соборному храмі в місті Мири Лікійські. Після смерті його тіло стало мироточити – з нього виходила пахуча олія, яка виліковувала хворих та допомагала людям.
Так тривало аж до кінця XI століття. Саме в цей час на місто почали нападати мусульмани, які хотіли знищити мощі Святого Миколая, щоб християни не користувались їх цілющими властивостями. У 1087 році віряни таємно кораблем вивезли мощі святого Миколая у місто Барі, що на березі Адріатичного моря (сучасна Італія). Саме тому зараз Святого Миколая вшановують двічі на рік: у день його смерті – 19 грудня (6 грудня) та у день його перепоховання – 22 травня.
Чому Миколай став Святим Миколая визнали святим невдовзі після смерті, коли його тіло почало мироточити. Окрім цього, врахували діяння Миколая за життя: його чуда, духовні здібності, допомогу іншим людям. Святий Миколай був щирим покровителем людей: допомагав бідним, хворим, засудженим. Він дотиком та молитвою зцілював тих, кого вважали невиліковними.
Свої багатства Миколай завжди ділив із іншими людьми. Ікона Святого Миколая Чудотворця До наших часів дійшло кілька легенд про діяння Миколая. Згідно з першою, колись він побачив пару закоханих, які хотіли одружитись. Але тоді необхідно було відіграти пишне і багате весілля – інакше шлюб вважали неповноцінним. Оскільки у молодят грошей не було, то Миколай, проходячи біля будинків нареченої та нареченого, кинув їм у вікна по мішечку із золотими монетами.
Ще одна легенда оповідає, що колись Миколай допоміг трьом сестрам, батько яких втратив усі статки й навіть придане, яке готував до заміжжя своїх доньок. У ті часи дівчина без приданого не мала шансів вийти заміж. Коли Миколай дізнався про нещастя сестер, то вночі підкинув у вікно їхньої спальні три мішечки з золотом. Це дозволило сестрам знайти гідних чоловіків.
Саме звідси “росте коріння” традиції залишати подарунки на День Святого Миколая вночі. Третя історія така: колись імператор Костянтин Великий відправив на страту трьох невинних чоловіків. Миколай, дізнавшись про несправедливість, поспішив до імператора, аби врятувати засуджених. Він був настільки переконливим, що цісар відмінив свій суворий вердикт та відпустив чоловіків.
Ким опікується Святий Миколай
Дехто помилково вважає, що Святий Миколай допомагає лише дітям. Справді, беззахисні дітлахи є його улюбленцями. Втім, Миколай Чудотворець піклується про абсолютно всіх людей. Святий Миколай вітає дітей. Фото: fest.kolodar.org Так, до Миколая у молитвах звертаються моряки та рибалки. Чому, запитаєте? Відповідь на це – ще в одній легенді. Колись на морі розпочався потужний шторм. Миколай знав, що човен із місцевими рибалками ще не повернувся на берег й через стихійне лихо у них майже немає шансів вижити. Він почав молитись і Бог на небі почув його слова – буря припинилась. Саме тому моряки моляться до Святого Миколая, а на березі будують храми на його честь. В українців, каже науковець Дмитро Власович, немає більш популярного Святого, аніж Миколай. До нього звертаються, коли хочуть миру в сім’ї, спокою, здоров’я та злагоди.
У більшості країн світу День Святого Миколая відзначають 6 грудня. Сенс свята всюди однаковий – дітям вручають подарунки. А ось роблять це по-різному. Так, у Нідерланди чудотворець Миколай пливе на човні з Іспанії. На узбережжі він сідає на свого коня Амеріго та їде до дітлахів. Це, звичайно, лише казки. Але діти у них вірять, тому з нетерпінням чекають візиту Миколая. Перед святом дітлахи чистять своє взуття та залишають його біля дверей чи камінів. Туди вони частенько кладуть цукор або сіно для Амеріго, а вранці знаходять у взутті подарунки від чудотворця. Подарунки діти шукають у взутті. Німецькі діти старанно розвішують у будинку шкарпетки, у яких вранці знаходять подарунки.
Так само роблять діти й у Польщі – до них Миколай приходить у білому одязі єпископа, а в руках тримає золотий посох. У французькій Лотарингії для Миколая організовують помпезне свято: центром міста Сан-Ніколя-де-Пор йде ціла процесія на чолі зі Святим.
Подібна хода відбувається в італійському містечку Сассарі, покровителем якого є Миколай. Проте вітають там не лише дітей, а й наречених. Їм бажають вдалого шлюбу та вручають подарунки. А як святкують українці… В Україні свято Миколая почали відзначати ще за Київської Русі, коли наші предки прийняли християнство. У давнину день Святого Миколая був не лише дитячим святом, його відзначали дорослі: вони цілий день гуляли та веселились, варили пиво та катались на конях.
На Харківщині Миколая святкували три дні поспіль. Господині готували кутю та узвар, чекали гостей. Вони вірили: чим більше їжі стоятиме на столі, тим щедріший буде врожай. На Київщині господарі у день Святого Миколая дбали про худобу: її кропили святою водою, щоб захистити від хвороб та лиха. Подільські господарі особливо шанували першого гостя, який заходив до хати – “полазника”. Якщо завітала добра людина, то наступний рік у родині мав бути щасливим. Якщо перший на подвір’я заходив хазяїн, то йшов не в хату, а в хлів. Лише після того, як погодує худобу, мав право зайти в дім.
Шанували це свято й майбутні наречені. Вони, подібно італійським дівчатам, перебирали придане та наводили лад у скринях. Адже знали, що засватати їх можуть вже зовсім скоро – перед Різдвом. Зараз, звичайно, такі традиції забули, однак на прихід Миколая чекають з нетерпінням. Дітлахи швидше лягають спати, щоб вранці знайти під подушками подарунки.
Українські діти знаходять подарунки під подушкою. У церкві чудотворця вшановують піснями. Тим, у кого вдома є образи Святого, радять покласти до них фрукти, овочі, колосочки жита чи пшениці. Але найбільш дієвий спосіб згадати Миколая – звичайна молитва. Народні вірування та прикмети до Миколая До дня Святого Миколая необхідно віддати усі борги. Існує навіть така приказка: “Якщо не віддаси до Миколи, то не віддаси ніколи”. Також до 19 грудня рекомендують пробачити тих, хто вас образив. Миколая не даремно називають чудотворцем. Існує повір’я, якщо загадати заповітне бажання у ніч на 19 грудня, то воно обов’язково виконається. Існують і народні прикмети, пов’язані з погодою у цей день.
Зокрема, якщо вранці на Миколая буде іній, то потім добре вродить пшениця, а якщо піде дощ – озимина. Раніше навіть прогнозували погоду на весну: скільки випало снігу 19 грудня, стільки трави буде 22 травня.
Що подарувати дітям та куди презенти сховати
Отже, про свято та його традиції ви вже знаєте все. Залишилось найголовніше – обрати подарунки для дітей. Тут все залежить від віку та характеру дитини, а також від розміру гаманця батьків. Проте, є універсальні подарунки. Пан Дмитро Степовик радить обов’язково дарувати дітям солодощі та фрукти. Також можна покласти під подушку необхідний одяг.
Список подарунків, яким зрадіє дитина, чималий: це можуть бути оригінальні розмальовки, розвиваючі ігри та головоломки, м’які іграшки, машинки та ляльки, конструктори. Можна також дарувати квитки на мультфільми та інші розваги поза межами будинку. Презентувати можна й техніку, проте її й так забагато у житті сучасних малюків. Тому краще зупинити свій вибір на чомусь більш простому та цікавому. Головне – допомогти дитині повірити у диво!Подарунки можна заховати не лише під подушку, є чимало неочікуваних місць для цього: у взутті, шкарпетках, біля зубних щіток у ванній кімнаті, під столом на кухні, на підвіконні.
Взагалі, можна організувати цілий квест-пошук подарунків. Щоб ви не придумали, головне завдання цього свята – допомогти близьким повірити у диво, яке колись творив Святий Миколай! Маруся Лагута, “Український інтерес”